Get Adobe Flash player

Nicholas Winton – Síla lidskosti

dscn8853 resizeKdo by neznal pohnutý osud Židů ve 30. letech a zejména po Mnichovské dohodě? Otevřené pronásledování, veřejné lynčování a následné deportace do koncentračních táborů, které ve většině případů skončily smrtí…To vše měl na svědomí Adolf Hitler! A přesto se našel člověk, který se rozhodl, že Židům pomůže. Byl to sir Nicholas Winton, člověk se srdcem na pravém místě. Ten zachránil české i slovenské židovské děti před jistou smrtí. Musel vyřídit víza, zamluvit vagóny a později celé vlaky na transport do Anglie, zařídit pro ně náhradní rodiny, které by se o ně staraly až do 17 let…Čekalo ho hodně práce a málo času. Celkem zachránil 669 dětí.

A právě o tomto překrásném činu, na pozadí historických událostí, byl snímek režiséra Matěje Mináče, na který jsme se vydali ve čtvrtek 19. 3. do kina Vesmír. Následovala velice poutavá beseda se Zdeňkem Tulisem, dramaturgem projektu, kde jsme se dozvěděli, že v dnešní době žije přes 300 „Wintonových dětí“. Z tohoto počtu cca 200 z nich ví, kdo je zachránil. Žijí po celém světě a samozřejmě i na území Čech a Moravy a dosud nevědí, komu vděčí za svůj život. Nakonec zazněla výzva z úst Z. Tulise, aby se dnešní mládež pokusila vypátrat další „Wintonovy děti“.

Na závěr nás pan Tulis požádal o podepsání petice pro udělení Nobelovy ceny míru siru Nicholasu Wintonovi. Tuto petici jsme vzali do naší školy a dali ji podepsat. Věříme totiž, že si sir Nicholas Winton, který se letos dožívá úctyhodných 106 let, toto ocenění plně zaslouží.

(fotogalerie zde)

Mgr. D. Vondráčková

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.