Get Adobe Flash player

Kniha – přítel člověka..?!

dscn8810 resizeV průběhu měsíce března jsme s žáky 8. a 9. ročníku zavzpomínali na raná dětská léta a též jsme se zamýšleli nad knížkami, četbou, médii… Inspiroval nás k tomu březen, který bývá také označován „Měsícem knihy a internetu“.
Žáci přemýšleli třeba nad tím, které knihy měli opravdu rádi už jako malé děti, pamatují si na ně, na postavy z nich či na své blízké, kteří jim z knih předčítali…

Vyjadřovali se k různým žánrům, vybírali ty, které je baví v jejich věku nejvíce a které knihy by přiřadili ke svým nejoblíbenějším…

Zkoušeli napsat drobnou úvahu o významu knih, čtení pro člověka, o postavení četby v 21. století, o změně, nás čtenářů, o dobovém vývoji…

A došlo i na diskusi o hojném využívání internetu – například v souvislosti se zdroji informací, s vypracováváním domácích úkolů, bavili jsme se o moci médií… Ti nejstarší dokončovali čtenářský deník v PC podobě (v programu PowerPoint), který zbývá už jen prezentovat před spolužáky.

Své vzpomínky, názory a nápady na závěr výtvarně zpracovali a jak se jim to povedlo, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii či v jejich kmenových učebnách.

Na knižní tematiku volně navážeme v pátek 17. dubna, kdy si v andersenovském duchu užijeme, doufám, kouzelné pozdní odpoledne, které aktivně přejde do večera a noci nejen s pohádkovými sny. (pozn. Hans Christian Andersen (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875) byl dánský spisovatel, který proslul především jako jeden z největších světových pohádkářů. Mnohé z jeho 156 pohádek se staly již klasikou.)

(fotogalerie zde)

Mgr. Kateřina Javůrková

Něco málo z našich společných zamýšlení…

Mezi oblíbenými žánry se nejčastěji objevovala dívčí četba, dobrodružné knihy a fantasy, zmiňován byl i žánr sci-fi, humoristické knihy, horory či knihy o zvířatech, se sportovní, historickou tematikou aj.

A kde naši žáci nejčastěji brouzdají, pokud se potřebují něco dozvědět a chtějí zjistit…? Celkem pochopitelně se na prvním místě objevovala otevřená encyklopedie Wikipedie, dále portál a vyhledávač Seznam, poměrně častý byl i regionální portál Trutnovinky, poté například uváděli iDNES, Novinky, YouTube.

Z dětství vzpomínali samozřejmě nejvíce na pohádkové knížky – v tomto případě vyhrával Krteček, ale dostavil se mezi nás i Pejsek a Kočička, Ferda Mravenec, medvídek Pú, vzpomenuty byly různé princeznovské pohádky i třeba Devatero pohádek atd.

A co četli už sami později či čtou nyní… Ku příkladu: Dva kluci v palbě, Líza a spol., Dva roky prázdnin, Robinson Crusoe, Goblini, Mládí v hajzlu, Upíří deníky (nejčastěji jmenované), Jak se mění svět, Tisíc otázek a tisíc odpovědí a různé jiné.

Co si myslí o významu knih, čtení, o změnách a postavení četby v 21. století? Je potěšitelné, že všichni spatřují četbu pro člověka jako velice důležitou v řadě oblastí, avšak uvedené názory řada z nich s velkými obtížemi realizuje ve svém vlastním životě.

„… čtení je pro mě důležité, abych si rozvíjel slovní zásobu. Pokud čtu encyklopedie, poznávám svět. … četba pomáhá rozvíjet slovní zásobu, učí se pravopis a je také jedním z důležitých komunikačních prvků. … kdyby neuměl člověk číst, nevěděl by o hodně věcech. … když člověk nebude umět číst, tak třeba něco špatného podepíše. Můžeme získat nová slova, která jsme neznali. … potřebujete číst, abyste se uměli vyjadřovat. Máte novou slovní zásobu. Trochu procvičujete paměť. Mozek se vám zdokonaluje. Umíte pak plynule číst. … u knížek se člověk může pobavit, naučit a uvolnit. Díky knížkám si máme o čem popovídat. … zlepšení komunikace ve společnosti. …“

„… ano, změnil. Lidé stále čtou a číst budou, ačkoliv s nástupem počítače se mnohé změnilo. Člověk může číst knihu téměř kdekoliv na tabletu, na počítači i v knihovně. Ti mladší se moc o knihy nezajímají, mají hlavu plnou her atd., klasické knihy čtou dnes převážně ti starší. … dnes četba knih není tak častá, protože člověk často nemá čas a informace si bere z internetu. Lidé nemají už tak velký zájem o knihy. … knihy se dají číst přes telefony, tablety a počítače. Lidé hodně čtou počítačovou verzi knížek. … knihy v naší době už nejsou tak důležité pro člověka. Převážně děti už knihy nečtou a raději se podívají na zfilmovanou podobu. … zdá se mi, že neustále přibývá jejich objem (pozn. knih). … knihy se změnily. Dřív se psalo ručně. Psaly se jen naučné knihy. Myslím si, že knihy četli jen ti bohatší lidé. …“

(Osmáci a deváťáci)

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.