Get Adobe Flash player

Skotsko 2015

dsc 0355 resizeNeuběhlo ani pět měsíců od naší poslední návštěvy ostrova zvaného Velká Británie a už zase balíme kufry. Tentokrát nabíráme směr Holandsko (Amsterodam), Skotsko (Edinburgh), Anglie (York) a celá naše devítidenní pouť končí v hlavním městě - Londýn. Program je neskutečně náročný, slovo nuda si tedy klidně můžeme škrtnout ze slovníku. První metropole - Amsterodam nás vítá zalitými slunečními paprsky a listopadové počasí vůbec neodpovídá běžné realitě. Skvostnou architekturu naklánějících se cihlových domů můžeme obdivovat jak z vodních kanálů, po kterých pluje naše loď, tak ze zaplněných malebných uliček, ve kterých se procházíme spolu s turisty a všudypřítomnými místními cyklisty. Než se stačíme rozkoukat, čeká na nás nové dobrodružství - 18ti hodinová plavba obrovským trajektem do města New Castle. Po dlouhé cestě autobusem jsme vděčni za nocleh v malých, ale pohodlných kajutách.

A je to tady! Skotsko nás vítá 17°C a sluníčko nás provází celým dnem. Sjíždíme z dálnice a obdivujeme malebná městečka a skotský venkov. Na polích se pasou stáda ovcí, krav, někdy vidíme i koně. Příroda nám připravila neuvěřitelnou podívanou, stromy se oblékly do teplých podzimních barev a hnědá vřesoviště k nim úžasně ladí. V odpoledních hodinách nás vítá druhá metropole - Edinburgh. Začínáme prohlídkou zámku, obdivujeme skvostnou architekturu podél Royal Mile. Edinburgh je město opředené hrůzostrašnými legendami, město spjaté se jmény mnoha slavných osobností.

Ale nepřijeli jsme se pouze bavit. Chceme si tu vyzkoušet naši angličtinu v praxi. Hostitelské rodiny se staly po dobu 4 dnů naším novým domovem, za což jim patří obrovské díky. Lidé jsou tu velmi milí a přátelští a to samé platí i o učitelích, kteří s námi měli svatou trpělivost.

Výlety a cestování po Skotsku naplnilo naše veškeré cestovatelské touhy. Navštívili jsme město Stirling a jeho hrad, projeli Highland krajinou, viděli nejvyšší horu Velké Británie - Ben Nevis, pátrali po příšeře v jezeru Loch Ness, báli se ve strašidelném Yorku. Ale nejhezčím zážitkem bylo cestování na vlastní pěst po Londýně. Při cestě pěšky, metrem či double deckerem jsme opět žasli nad krásami hlavního města celého království. Po náročném programu se už každý z nás těšil, až se doma podělí o své zážitky se svými nejbližšími.

Thank you amazing Scotland.

(Zahraniční jazykově vzdělávací pobyt pro žáky se konal v rámci projektu Za vzděláváním po Evropě.)

(fotogalerie I. zde - Amterdam)

(fotogalerie II. zde - Edingburgh)
(fotogalerie III. zde - Jachta Britania)
(fotogalerie IV. zde - Jedburgh)
(fotogalerie V.
zde - Londýn)
(fotogalerie VI.
zde - Plavba do Skotska)
(fotogalerie VII.
zde - Stirling)
(fotogalerie VIII.
zde - Učíme se anglicky)
(fotogalerie IX.
zde - Výlet na jezero Loch Ness)
(fotogalerie X.
zde - York)

Mgr. Petra Endrychová

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.