Get Adobe Flash player

Pohádky - 1. a 2. třída

Jak vznikne knížka pohádek? Odpověď na tuhle otázku jsme se rozhodli nalézt v městské knihovně. Letos jsme sem zavítali už podruhé. Tentokrát jsme s sebou vzali i naše prvňáčky. Paní knihovnice nám prozradila o pohádkách ledacos zajímavého. Některé z nich jsou už velmi staré. Lidé si je povídali v chaloupkách dávno před tím, než si je mohli přečíst nebo je dokonce vidět v televizi. Spisovatelka Božena Němcová vypravěčům naslouchala a pohádky pak převyprávěla třeba v knížce pro nejmenší Bylo, nebylo. Mnohé pohádky však vznikly úplně jinak. Například všem známý krteček. To jednou režisér a výtvarník dětských animovaných filmů Zdeněk Miler zakopl o krtčí hromádku. A nápad byl na světě. Nejen že pak krtka namaloval, ale vymyslel mu i kamarády. Avšak věřte nám, trvalo to skoro 50 let, než napsal a ilustroval všechny příběhy.

V knihovně mají tolik krásných knih. Hned jsme si nějaké vypůjčili do školy. Paní knihovnice nás pochválila, že už umíme pěkně číst. Pak nám ukázala něco neobvyklého. Knížku, ve které nebyla obyčejná písmenka, ale Braillovo písmo pro nevidomé. Plastické obrázky jsme zkusili hmatem rozpoznat, avšak text jsme přečíst nedokázali.

Mgr. Martina Glazarová

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.