Get Adobe Flash player

Projekt „Příběhy bezpráví“ v ZŠ ve Voletinách

dscn4391 resizeProjekt „Příběhy bezpráví“ v Základní škole ve Voletinách – listopadové setkání

I v letošním školním roce jsme se zapojili do projektu „Příběhy bezpráví“ (Jeden svět na školách), který se zcela logicky letos zaměřuje na 25. výročí sametové revoluce.

Danému tématu jsme se věnovali důkladně již od října v řadě vyučovacích předmětů a vzniklo množství zajímavých a různorodých výstupů. Některé z nich byly už vystaveny na trutnovském Krakonošově náměstí, jiné využity při slavnostním setkání 17. listopadu v budově Staré radnice v Trutnově či při výzdobě školních prostor a učebny, kde se konala projekce spojená s besedou s aktivními účastníky dobových událostí. A do příprav na toto setkání jsme se s žáky devátého ročníku a kolegyní Mgr. Danou Maršíkovou pustili s velkou chutí a precizností.

Naše školní akce vyvrcholila ve čtvrtek 20. listopadu (v tento den se události před 25 lety přenesly z Prahy i na trutnovské náměstí, tehdejší Gottwaldovo). Program sestával ze dvou hlavních částí; nejprve proběhla projekce nového dokumentárního filmu 1989: Z deníku Ivany A. a poté následovala beseda s pamětníky. Bylo nám ctí přivítat pány Aleše Boudu, Petra Dohnálka a Antonína Kadlece i další hosty. Velice jim děkujeme za zajímavé povídání umocněné řadou osobních vzpomínek vážících se k místním událostem z doby předlistopadové i po ní…

Potom jsme se vydali z podnětu pana Aleše Boudy na voletinský hřbitov, kde jsme si připomněli tragický osud pana Jaroslava Zörklera, který je spojován s obě ťmi komunistického režimu, o čemž nasvědčuje též datum jeho úmrtí (1. 8. 1950). A přislíbili si, že si s žáky rovněž budeme upozorňovat na 10. prosinec, který si lidé po celém světě připomínají jako Den lidských práv.

Bylo milé, že po návratu z mrazivého hřbitova zbyl čas i chuť na neformální popovídání…

(fotogalerie zde)

Mgr. Kateřina Javůrková

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.