Stařec a moře v deváté třídě

dscn6614 resizeV pondělí 3. října jsme s devátou třídou navštívili zajímavé divadelní představení olomouckého Divadla Tramtarie. Vydali jsme se vyzbrojeni již znalostí daného námětu i autora z vyučovacích hodin literatury – nejedná se totiž o vůbec lehké téma, přestože se novela z roku 1952 řadí mezi legendární a nejslavnější literární příběhy všech dob.

Příběh starého rybáře Santiaga a jeho strhující zápas s obrovskou mořskou rybou byl předveden v moderním, přesto velmi citlivém režijním i scénografickém provedení.

Žáci tak měli možnost zhlédnout jedinou českou divadelní adaptaci životního díla amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

V Čítance pro 9. ročník základní školy je ukázka z novely zařazena do tematického celku Osudy. Proto se dále můžeme zamýšlet nad osudovostí příběhu, jeho osudovosti pro samotného autora či osudy vlastními…

Mgr. K. Javůrková

POKYNY K ZÁJEZDU DO LEGOLANDU

Sraz k odjezdu je 19. 6. (tedy v noci z neděle na pondělí) v 0.45 hodin na VLAKOVÉM nádraží v Trutnově.
S sebou je třeba jídlo a pití na celý den, pohodlné oblečení a obuv.
Do autobusu doporučujeme polštářek, popřípadě deku.