Get Adobe Flash player

„Studenti proti totalitě“

p1170041 resizeV pátek 28. února jsem se s našimi nejstaršími žáky a kolegyní Danou Maršíkovou zúčastnila VIII. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel, který na různých místech Prahy probíhal v týdnu od 24. února do 2. března 2014 s letošním hlavním tématem „Studenti proti totalitě“.

Prožili jsme velice zajímavý den se silným emocionálním nábojem a řadou podnětů k zamyšlení… Připomenuty nám byly zločiny nacismu a komunismu.

Dopoledne jsme strávili v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí, kde jsme byli přítomni programu Svědectví dcer politických vězňů, během něhož se promítaly dokumentární filmy, vystoupili hosté z řad spisovatelů či režisérů a došlo i na „živou“ diskuzi s hosty a návštěvníky.

Během krátké procházky historickým centrem Prahy a přestávky na oběd jsme zvládli navštívit na Ovocném trhu Galerii Karolina, kde jsme si prohlédli mezigenerační výstavní projekt, do něhož jsme se také úspěšně zapojili.

Poté jsme se odebrali na Karlovo náměstí do kina Mat, které nás svou atmosférou okouzlilo, i když nás v něm čekala tematika opět vskutku neveselá… Měli jsme tu čest zhlédnout předpremiéru dvoudílného televizního filmu „Poslední cyklista“, zachycující dramatický osud děvčátka z doby holocaustu, za účasti tvůrců filmu i ministra kultury.

Vůbec celý den jsme trávili ve vybrané společnosti… s osobami s pohnutými životními osudy, s těmi, kteří se jimi nechali inspirovat i s těmi, kteří se nám snaží temnou minulost aktivně připomínat. Cítili jsme se též jako vážení hosté a dostalo se nám velice milého a vřelého přijetí, za což děkuji zejména Daniele a Janu Řeřichovým, autorům projektu.

Ve velmi přátelském duchu proběhlo rovněž opětovné setkání s paní Hanou Truncovou a paní Marií Ryšavou, o čemž svědčí i naše školní fotogalerie, tedy alespoň nahlédněte, přestože intenzitu celodenního prožitku nelze zcela přenést.

Od brzkých ranních hodin až do vskutku pozdního večera akce proběhla zdařile, což dokazovaly i žákovské ohlasy.

(fotogalerie zde)

Kateřina Javůrková,
vyučující dějepisu

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.