Get Adobe Flash player

Projekt Zdravý životní styl - 1. stupeň

cimg2275 resizeZdravá výživa ... Co je zdravá výživa? Co se děje s naším tělem, pokud ji zanedbáváme? Na tyto a mnohé jiné otázky jsme v květnu letošního školního roku hledali odpovědi s našimi žáky 1. stupně. Připravili jsme pro ně projektový den plný aktivit, které je měl dovést k zamyšlení a pochopení důležitosti zdravé výživy každého jednotlivce.

Děti byly sezvány do jedné třídy, kde jsme je nejprve požádali, aby se pozorně dívaly na obrázky promítané pomocí Smart tabule. Objevila se před nimi anorektická žena a velmi obézní muž. Pak padla otázka. Co mají tito dva lidé společného?  Odpovědi přicházely přirozeně, ale my jsme chtěli víc. Aby děti lépe pochopily, že nejen tyto extrémní stavy mají vliv na náš organismus, že se člověk špatně vyživovaný potýká s potížemi, takécozahrnuje pojem zdravá výživa.

Vytvořili jsme smíšená družstva žáků od 1. až po 5. třídu. Skupinky kolovaly postupně po pěti stanovištích. Na prvním z nich se setkaly s tlouštíkem. Nejprve si ujasnily co, kolik a jak často je zdravé jíst. Pak se každý z nich proměnil v tlouštíka, kterému bylo potřeba pomoci. Hledali pro něj vhodné potraviny, probíhali připravenou trasou. Nakonec všichni svému tlouštíkovi odpomohli od pár kil tuku. Na druhém stanovišti děti využily své vědomosti o zdravých a užitečných potravinách, neboť řešily luštěnky, hrály pexeso na PC, vybíraly a správně vybarvovaly omalovánky. Třetí stanoviště je seznámilo s fungováním těla dobřea špatně vyživovaného. Děti si prožily, jak se mají buňky obklopené tukem, zažily těžkou práci srdíčka a proběhly se cévami člověka nedostatečně, nevhodně i dobře vyživovaného. Čtvrté stanoviště skrývalovýtvarnou dílničku s tématemVím, co je zdravé. Děti pomocí muchláže nebo papírové mozaiky ztvárnily svou představu i vědomost. V pátém stanovišti se dostaly do Anglie. I ti nejmenší se naučili slovíčka vybraných potravin. Ale to nebylo vše! Zde také nakupovali, ale i ochutnávali.

Na závěr jsme se sešli opět všichni v jedné třídě. Podle ohlasů dětí se akce líbila. Děti před odchodem obdržely rajčátko z projektu Ovoce a zelenina do škol.

(fotogalerie zde)

Mgr. Jana Podlipná

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.