Prvouka - 3. třída

Druhý týden během etapy prvouky se z nás stali pastevci. Už víme, proč které zvíře chováme a z pravého kravského mléka jsme si zkusili vyrobit nejprve máslo. Z povrchu mléka jsme sebrali tučnou smetanu a pustili se do šlehání. Žlutá smetana nám pěkně zbělala a za chvíli pod metlami šlehače začalo stříkat podmáslí a na krajích mísy se tvořily hrudky másla. Zbytek mléka jsme nechali  zkysnout a těšíme se na výrobu tvarohu. Seznámili jsme se také s tím, co vše museli umět zemědělci. Známe čtyři druhy obilí, víme, jak se chystala pole před setím a jaké básničky používali mlatci s cepy. My jsme cepy nahradili dřívky a zkoušeli jsme těžkou práci mlatců. Moc nám to ale nešlo - více bychom asi měli boulí a modřin než zrní z klasů. V pátek jsem se pustili do pečení chleba. Každá skupina si musela pořádně odměřit a promíchat všechny potřebné suroviny a těsto dobře zpracovat. Vše nám správně vykynulo a každý sám si vytvaroval svůj chlebový "bochánek". Po upečení jsme si chlebíky rozdělili a neseme si je domů, aby i rodiče ochutnali, jak se nám práce podařila.

třeťáci a třídní učitelka Mgr. Pavlína Cermanová

POKYNY K ZÁJEZDU DO LEGOLANDU

Sraz k odjezdu je 19. 6. (tedy v noci z neděle na pondělí) v 0.45 hodin na VLAKOVÉM nádraží v Trutnově.
S sebou je třeba jídlo a pití na celý den, pohodlné oblečení a obuv.
Do autobusu doporučujeme polštářek, popřípadě deku.