Get Adobe Flash player

Výrobní závod a světová válka v Úpici

dscn2650 resizeVe čtvrtek 9. října jsem s žáky devátého ročníku a kolegyní Jitkou Fendrychovou vyrazila na první z exkurzí týkající se profesní orientace a dalšího vzdělávání našich nejstarších žáků a poznávání výrobních závodů v nejbližším okolí.

Navštívili jsme závod JUTA a. s. v Úpici, kde jsme se seznámili s jejich výrobním zaměřením a provozy. Dozvěděli jsme se, že vyrábějí široký sortiment produktů pro stavebnictví a zemědělství, obalových materiálů a materiálů pro technické účely. Více než 80 % produkce je vyváženo do zemí celého světa. Určitě bylo zajímavé rovněž slyšet o JUTAgrass, výrobci umělých trávníků pro sportovní a dekorativní účely, i vyslechnout si informaci, že podnik s mnohaletou historií a tradicí v našem regionu nestagnuje, ba naopak chystá své rozšíření.

Poděkování patří p. Kovaříkovi, který se nám po celou dobu ochotně věnoval a zvýšil zase o něco více naše povědomí o výrobních procesech, technickém zaměření, chybějících profesích na trhu práce aj.

Úpice pro tentokrát nebyla zvolena náhodně, neboť další část exkurze měla historické zaměření a zhlédli a prožili jsme expozici věnovanou 1. světové válce. Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové uspořádalo výstavu „Mit Gott für Kaiser und Vaterland. 1914 – 1918“, která nás velice zaujala i díky poutavému a žákům zcela srozumitelnému výkladu p. Nešněrové.

Mohli jsme si například číst z replik dobových pohlednic, odvážit jednodenní příděl základních potravin, vstoupit do zákopu, prohlédnout si mnoho zajímavých exponátů, a to nejen ve vitrínách…

Děkujeme za velice milé přijetí.

Celodenní exkurze se vskutku vydařila, žáci projevovali zájem, kladli zvídavé dotazy a prokázali též řadu svých znalostí.

(fotogalerie zde)

Mgr. Kateřina Javůrková

Jsem rád, že jsem měl možnost podívat se do závodu JUTA. Velmi se mi tam líbilo a dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí. Zaujala mě výroba podkladu k umělým trávníkům. Doporučuji tuto exkurzi každému.
(Tomáš Houštěk)

Návštěva JUTY byla velmi zajímavá. Dozvěděla jsem se plno informacío provozu a výrobě. Buda ráda, pokud se mi podaří dostat se do závodu někdy na brigádu.
(Veronika Spěváková)

V muzeu se mi líbilo, jen jsem občas nestihla vnímat paní průvodkyni, mluvila rychleji. Výstava byla o 1. světové válce. Viděla jsem tam dobové pohlednice, dopisy, lékařské potřeby, letadla, přilby. Doporučila bych ji těm, co se zajímají o války.
(Pavlína Kejzlarová)

Exkurze se mi líbila. Pěkná byla výstava o 1. světové válce. Budeme seo ní učit a pro nás to nebude už tak složité. Paní průvodkyně to pěkně prezentovala. Byly tam uniformy vojáků, zbraně, munice, také ukázky množství přídělů jídla, které dostávali vojáci. Mohli jsme si přečíst pohlednice a dopisy, které psali vojáci domů. Moc zajímavé byly ukázky kostí po zranění a nástrojů používaných v lazaretech.
(Dominik Hospodka)

Plavecký kurz - 3. lekce


Ve středu 19. 9. proběhne třetí lekce plavání pro žáky z 2. – 5. třídy.    


esf-horizontalni eu-img msmt-img opvk-img

   Škola je příspěvkovou organizací. Projekty a provoz této školy jsou spolufinancovány Evropskými fondy, MŠMT České republiky a Městem Trutnov.