Exkurze do Žacléře


20. května se žáci 9. třídy vydali na exkurzi do Hornického skanzenu v Žacléři. Ta začala krátkým povídáním o geologii, kde si žáci připomněli, jak před miliony let vznikalo černé uhlí a jaké specifické podmínky musely v našem regionu nastat, aby zde vznikla tak bohatá ložiska. Poté jsme vstoupili do štoly Jitřenka. Průvodce nám ukázal různé druhy výztuží štol – od historických dřevěných až po modernější ocelové a betonové konstrukce. Prohlédli jsme si strojovny těžních strojů, šachetní budovy s ukázkami důlních vozů, starých důlních map i fotodokumentaci z provozu dolu. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli vystoupat i na těžní věž jámy Jan, kde se nám naskytl krásný panoramatický výhled na Krkonoše.
Příspěvek zaslala Mgr. Jitka Fendrychová